Click Here!




Iwill KK266plus-R
Socket A alaplap

Teszteredmények - C-Media CMI8738-6ch-MX hangvezérlő


A CMI8738 blokkvázlata 
(Kattints rá a nagyitáshoz!)


Ez a hangchip 5.1 hangcsatornát kezel, ez pedig nem mindennapos az alaplapra integrált vezérlők között. A chipet több szempontból is megvizsgáltam: mennyire terheli le a rendszert, illetve mennyire kompatibilis a különböző alkalmazásokkal, ki lehet-e használni az 5+1 csatornát. Összehasonlítási alapként egy SB Live! hangkártyát használtam LiveWare 3.0 (4.11.01.0711) meghajtóprogrammal. A blokkdiagramon látszik, hogy a chip modemként is működik, de ezt a részegységet sajnos az MX változat nem tartalmazza.

A CMI8738 jellemzői

Kimenetek Analóg 5.1, MPU-401,
SPDIF (opcionális)
Kompatibilitás EAX, A3D, DirectSound3D,
DirectMusic, SB Pro
Full duplex Igen, 16 biten is.
Hullámtábla Nincs, nem támogatott.
Egyebek HRTF (4 és 6 csatornán is)
Karaoke funkciók
A Windows alatti telepítéssel nem volt semmilyen probléma, a driver mellett telepítettem a Multi Channel Audio Demo-t és az Audio Rack nevű programot. Az előbbivel ki tudjuk próbálnia chip minden funkcióját, az utóbbi pedig egy CD, MP3/Wave és MIDI lejátszó programot rejt.
A chip DOS alatt is működik (a driver telepítése után), ekkor SoundBlaster Pro hangkártyaként üzemel.
Mint említettem volt, Linuxhoz is van meghajtó, és a többcsatornás rendszert is kihasználhatjuk Linux alól.
Miben különleges még a CMI8738? Támogatja az EAX és az A3D szabványokat (sajnos az nem derült ki a dokumentációból, hogy pontosan melyiket, de gyanítom, hogy az 1.0-s változatot). Valamint HRTF hangzás előállítására is képes hardveresen.

Mi az a HRTF? A többcsatornás hangrendszerek általában 4 vagy 5.1 hangdobozt használnak a térhatású hang megszólaltatására. Sokan mondhatják, hogy ez felesleges, hiszen csak két fülünk van... A HRTF tulajdonképpen ezen alapul: különböző  eljárásokkal úgy módosítják a két hangfalból vagy fülhallgatóból érkező hangot, hogy az agyunk úgy érzékeli, mintha pl. hátulról dörömbölne valaki. Az eljárás elég bonyolult matematikai műveleteket igényel, ezért jó, ha a hangchip hardveresen is támogatja azt. Természetesen a dolognak van egy nagy hátulütője: az ember általában a hangforrás után forgatja a fejét, és ilyenkor a hangtér szétesik. Másrészt csak egy bizonyos pontból lehet igazán úgy érezni, hogy több irányból szólnak a hangok. Ezért vezették be a négy hangfalat, ahol a HRTF segítségével valóban teljesen élethű hangteret lehet létrehozni. A C-Media egyébként C3DX-nek hívja saját megoldását, amely hat hangfallal is működik.
A fentiek miatt is fontos, hogy pontosan megadjuk, fülhallgatóval, kettő vagy négy vagy esetleg 5+1 hangfallal használjuk a chipet, hiszen különböző eljárásokat, számításokat kell végezni minden egyes esetben.
A Mixerben beállítható, hogy a HRTF számítások mennyire terheljék a processzort (azaz milyen minőségű legyen a HRTF hangzás), illetve azt is, hogy ki akarjuk-e használni a mélyhang kimenetet (ha nem, akkor a mélyhangok is a satelit hangfalakon szólnak). Rengeteg beállítás vonatkozik az SPDIF ki/bemenetekre, de mivel ezzel nem rendelkeztem, ezért erre most nem térek ki.

Először az Audio WinBench 99-et futtattam le, és lemértem, hogy a C-Media chipje, illetve az SB Live mennyire terheli le a számítógép processzorát. A C-Media esetében a HRTF számításokat a legjobb minőségre állítottam.
Az eredményekből látszik, hogy az SB Live kevesebb rendszererőforrást igényel, sok esetben nem is lehet mérni a terhelést. A legtöbbször 2-3-szor jobban terheli a CMI8738 a CPU-t, mint a Live, de soha nem nagyobb a terhelés 8%-nál.
Ezután elindítottam a Windows Rendszermonitorát, elindítottam a fent említett Demo-t és figyeltem a processzor terhelését:

  CMI8738 SB Live
HRTF Demo 16%-17% 16%-17%, néha 24%
EAX Demo 15%-16% 15%-16%
Demo1 (MP3 lejátszás) 25% 24-24%, néha 30%

Érdekes, hogy míg a CMI8738 többé kevésbé ugyanúgy terhelte a processzort a hanglejátszás alatt, addig a Live időként - néhány másodpercre - egy kicsit jobban megizzasztotta az Athlont. Ha ettől eltekintünk, akkor ugyanúgy szerepelt a két megoldást. A fenti adatok talán nem sokat mondanak, ezért lefuttattam a Quake 3 demo változatát is, hiszen azt sokan ismerik, és könnyen hozzáférhető. A grafikai beállításokat teljesen levettem, hogy a videokártya a lehető legkevésbé szóljon bele a tesztbe. A hangminőséget pedig a legjobbra állítottam.

  CMI8738 SB Live
Demo001 145,8 fps 152,3 fps
Demo002 146,7 fps 154 fps

Itt már látható, hogy a Live valóban kevésbé terheli a processzort, hiszen a játék több képkockát tudott megjeleníteni, mint amikor a CMI8738 szolgáltatta a hangot. Az eltérés nem nagy, 5% körül van.

Ezután lássuk a kompatibiltást: Az általam kipróbált játékok (Quake 3, Half-Life: Counter-Strike) mind felismerték, hogy többcsatornás chippel van dolguk, és ki is használták azt. A DVD lejátszásnál azonban adódtak kisebb gondok: a PowerDVD 3.0-s változata felismerte a chipet, és be is lehetett állítani, hogy 2, 4 vagy 6 hangfalon dübörögjön-e a film. A tesztet siker koronázta, minden beállítás jól működött. Azonban a WinDVD 3.0-s verziója fennakadt a rostán: nemhogy nem engedélyezte a 4 vagy 6 csatornát, de sztereó beállítás mellett sem adott ki magából egy fikarcnyi hangot sem, teljesen néma maradt! Az Intervideo oldalán az áll, hogy támogatják a CMI8738-at, de csak négy csatornáig (azaz az előző chipverziót). Ennek ellenére nem szólalt meg... Sajnálom, mert a legjobb szoftveres DVD lejátszóról van szó, de valószínűleg előbb-utóbb megoldják a problémát a fejlesztők.

A chip egyetlen nagyobb hibája, hogy nem hullámtáblás, azaz MIDI file-okat ne nagyon hallgassunk rajta (legfeljebb szoftveres wavetable emulátorral, de ezt sajnos nem kapunk hozzá)...

A hangzásról: Az MP3 lejátszásnál nem lehet megkülönböztetni a CMI8738 hangját az SB Live-étól. A játékok alatt sincs nagy különbség: tiszta, telt hangzás. Azoknál az alkalmazásoknál viszont, amelyek kihasználják az EAX lehetőségeit, érezhető az SB Live előnye (elvégre a Creative fejlesztette ki az EAX-et). Az EAX tulajdonképpen különböző effektusokkal módosítja az eredeti hangot, így a programozók könnyedén létrehozhatnak visszhangos barlangot, vagy éppen egy koncerttermet. Az SB Live jobban végzi a feladatát, és így az effektezett hangok teltebbnek tűnnek. Mindkét vezérlő hangját bedigitalizáltam, így így mindenki meggyőződhet erről. A hang az EAX demóból származik. (Összehasonlítási alapként feltettem a szoftveres EAX megvalósítás hangját is).


 

Legfrissebb fórumtémák

 
[an error occurred while processing this directive]
 

 

Copyright: Fellpack Kft. 2000-2023. Minden jog fenntartva.

Médiaajánlat